نصیحت‌های یک کهنه‌دانشجو برای نودانشجویان

امروز قدرِ پندِ عزیزان شناختم
یارب روان ناصح ما از تو شاد باد!

(حافظ)

در زندگی از «نصيحت‌شنوی» سود فراوان برده‌ام و از این رو، همواره علاقه‌ داشته‌ام به عنوان یک دوست، مجموعه‌ای از نصایح برای نودانشجویانم به صورت مکتوب آماده کنم. روزی که دکتر مختاری به من پیشنهاد دادند که استاد راهنمای تحصیلی شوم، فرصت را برای انجام این کارِ عقب‌مانده غنیمت دیدم و هر یک از نصیحت‌هایم را در یک جلسهٔ‌ مجازی با دانشجویانم به بحث گذاشتم. نهایتاً یک روز که دغدغه‌ها و درگیری‌های دانشکده ذهنم را درگیر کرده‌ بود، برای فرار از آنها دوباره به این درد دل با دانشجویان برگشتم و شروع به کامل نمودن این نوشتار کردم.

قبلاً از استادان مختلف دیگری خواهش کرده بودم که در این کار به من کمک کنند؛ پاسخ اکثرشان چنین بود که نسل جدید اهل نصیحت شنیدن نیست و دورهٔ چنین کاری گذشته است. اما من کاملاً خلاف این فکر می‌کنم و نسل جدید دانشجویانم را از اعماق وجود دوست دارم و اتفاقاً در بسیاری جهات آنها را نصیحت‌پذیرتر و روشن‌فکرتر یافته‌ام. بسیاری چیزهایی که نسل ما برای به دست آوردنشان نیاز به فکر کردن داشته، این نسل بدون تأملی می‌داند.

بیشتر بخوانید

فصلنامۀ دین و دنیای معاصر

دانشگاه مفید از مهرماه 1393 تا اسفند ماه 1399 نشریه ای را با رویکرد عمدتاً قرآنی با عنوان پرتو وحی در 13 شماره منتشر کرد. مقالات این فصلنامه در سایت دانشگاه مفید در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. اما در فروردین 1400 با توجه به تغییر رویکرد دانشگاه در انتشار مقالات الهیاتی و ورود به عرصه انتشار مقالاتی با موضوع  دین در دنیای معاصر، عنوان نشریه به دین و دنیای معاصر تغییر پیدا کرده است و از این پس مقاله‌هایی با همین رویکرد دریافت و بررسی می‌شوند.

بیشتر بخوانید

ترجمه عربی راهنمای نگارش پژوهش دانشگاهی

کتاب راهنمای نگارش پژوهش دانشگاهی، چاپ ششم تیر ماه 1401، به زبان عربی با عنوان دلیل کتابة البحث الآکادیمی ترجمه و به توسط دانشگاه ادیان و مذاهب قم در خرداد ماه 1401 منتشر شد. ترجمه عربی را دکتر سامر الاحمد استاد دانشگاه لبنان، دارای دکترای زبان فارسی از دانشگاه تهران، ویرایش نهایی و تدقیق کرده و مؤلف کتاب بر ترجمه و ویرایش آن نظارت داشته است. علاقمندان می‌توانند برای خرید کتاب به اینجا مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید

انتشار جلد 30 دانشنامه جهان اسلام

جلد سی‌ام دانشنامۀ جهان اسلام از مدخل «صفيه بنت حُيیّ» (همسر پيامبر اكرم) تا «طَرابزون (شهر و استانی در شمال‌شرق تركيه)» است. این اثر آکادمیک با مشارکت اعضای بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی، و همراهی جمعی از استادان و پژوهشگران داخلی و خارجی تألیف و منتشر شده است.

بیشتر بخوانید

مصاحبه با آذرتاش آذرنوش

دکتر آذرتاش آذرنوش در روز پانزده مهر ماه 1400 هجری شمسی از دنیا رفت. آثار گرانسنگ او برای دوستدارانش و اهل دانش باقی است. برخی از بهترین آثارش در سایت آثار برتر قبلا معرفی شده است و علاقمندان می‌توانند با جستجوی نام او از آنها مطلع شوند. مصاحبۀ خواندنی زیر در مرداد سال 1398 انجام شده است و اکنون به مناسبت درگذشت ایشان بازنشر می‌شود. روحش شاد

بیشتر بخوانید

این جا یک سایت کتاب فروشی نیست.

هدف اول و غیر انتفاعی ما معرفی بهترین ها در میان انبوه آثار است.
در عین حال امکان خرید هم دارید.

تمام حقوق برای وب سايت آثار برتر محفوظ است. © 1387 - ۱۴۰۱
پياده سازی قالب توسط شرکت پرتونگار