اعطای نخل آکادمیک به احمد سمیعی گیلانی

به نقل از روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سه‌شنبه، بیست‌وسوّم اسفندماه ۱۴۰۱، در منزل احمد سمیعی گیلانی و با حضور نیکولا رُش (Nicolls Roche)، سفیر فرانسه در ایران، بالاترین نشان نخل آکادمیک، کوماندور به احمد سمیعی تقدیم شد.

نخل آکادمیک نشان افتخار ملّی وزارت آموزش عالی فرانسه است که به بزرگان اندیشه، به‌ سبب خدماتی که به‌ همّت آنان انجام پذیرفته، اعطا می‌شود. سابقۀ اعطای این نشان افتخار، که از قدیمی‌ترین افتخارات مدنی است، به زمان ناپلئون و به سال ۱۸۰۸ در تجلیل از اعضای برجستۀ دانشگاه پاریس، به‌سبب مشارکت برجسته در فرهنگ و آموزش، برمی‌گردد. بعدها اعطای این نشانِ افتخار به سایر بزرگان فرهنگ و آموزش در ممالک دیگر تسرّی یافت.

ازجمله کسانی که در ایران موفّق به کسب این نشان شده‌اند می‌توان به علی‌اکبر سیاسی (روانشناس، نویسنده و رئیس دانشگاه تهران)، احمد کامیابی مسک (مترجم و استاد درام و تئاترمدرن دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران)، سیّدجواد طباطبایی (مولّف، مترجم و استاد علوم سیاسی)، محمّدعلی سپانلو (شاعر، مترجم و منتقد ادبی)، رضا سیّدحسینی (نویسنده و مترجم)، جواد حدیدی (نویسنده و مترجم) و ابوالحسن نجفی (نویسنده، محقّق و مترجم) اشاره کرد.

نخل آکادمیک شامل سه درجه و عالی‌ترین آن نشان کوماندور است (دو درجۀ دیگر: Class Officer, 2nd؛ Member/Knight, class 3rd)، نشان کوماندور نخستین‌بار است که در میانِ متفکّرانِ کنشگرِ ایرانی، به احمد سمیعی تعلّق گرفته است.

در این مراسم، احمد سمیعی به زبان فرانسه از وزیر آموزش عالی این کشور، پَپ ان‌دیای (Pa NDIAYE)، به‌سبب اعطای نشان تشکّر و از حضور سفیر قدردانی کرد.

سفیر فرانسه نیز ضمن قدردانی از سمیعی گیلانی بر نقش اثرآفرین او در معرّفی آثار فرانسه به زبان فارسی و نیز بر سهم او در فرهنگ و هنر جهان تأکید و گزارشی از زندگی و آثار او بیان و در پایان، نشان «فرماندۀ نخل آکادمیک» را او اهدا کرد.

مراسم اعطای نشان عالی کوماندور به احمد سمیعی قرار بود در مرکز فرهنگی سفارت فرانسه برگزار شود که به‌سبب کسالت استاد، در منزل وی برگزار شد. سمیعی گیلانی متولد 11 بهمن 1299 شمسی است.
———————————————————————————————————

خبرتکمیلی:

احمد سمیعی گیلانی در روز چهارشنبه دوم فروردین 1402 از دنیا رفت. درگذشت او را به خانواده ایشان و همۀ اهل قلم تسلیت می‌گوئیم.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جا یک سایت کتاب فروشی نیست.

هدف اول و غیر انتفاعی ما معرفی بهترین ها در میان انبوه آثار است.
در عین حال امکان خرید هم دارید.

×
تمام حقوق برای وب سايت آثار برتر محفوظ است. © 1387 - ۱۴۰۳
پياده سازی قالب توسط شرکت پرتونگار