اثر موسیقی کهن ایرانی بر موسیقی کلیسا

نویسنده: ایرج گلسرخی
مجموعه مقالات انجمن واره بررسی مسائل ایرانشناسی، به کوشش علی موسوی گرمارودی، مؤسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ دوم، 1371

چکیده:
موسیقی کهن ایران بیش از ادب و شعر ایران در سراسر جهان گسترده است و هنر موسیقی مغرب زمین حتی تا قرن بیستم به این هنر وامدار است. امروزه در تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، سرزمینهای جنوب خلیج فارس، سراسر حجاز، عراق، اردن، سوریه، فلسطین، ترکیه ،قسمتی از جنوب اروپا، مصر، تونس، الجزیره و اندلس، موسیقی ایرانی با اسامی کهن ایران سه گاه و چهار گاه و شور و غیره رایج است. در قسمتی از کشورهای مالزی، هندوستان، رومانی، مجارستان، بلغارستان و یوگسلاوی موسیقی ایرانی با نامهای اصیل خود در موسیقی ملی آن سرزمین ها جا گرفته است. تا قبل از تامپرامان باخ در اروپای مرکزی و آلمان، موسیقی ایرانی و گام و مدهای ایرانی یا مشترک رایج بود و تعدیل گامها یکی از فوایدی که جهت ایجاد اروپای متمرکز و تحمیل فرهنگ اروپایی به مردم جهان داشت، راندن تونالیته و مدهای شرقی و در رأس آن ایرانی بود. نویسنده مقاله حاضر با این مقدمه به شرح و توضیح تأثیر موسیقی کهن ایرانی بر کلیسا می پردازد.

کلیدواژه ها: موسیقی ایرانی، کلیسا.

فیپا:
گلسرخی، ایرج، اثر موسیقی کهن ایرانی بر موسیقی کلیسا، مجموعه مقالات انجمن واره بررسی مسائل ایرانشناسی، به کوشش علی موسوی گرمارودی، مؤسسه چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ دوم، 1371، صفحه 305-321.

نظر شما:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جا یک سایت کتاب فروشی نیست.

هدف اول و غیر انتفاعی ما معرفی بهترین ها در میان انبوه آثار است.

در عین حال امکان خرید هم دارید.

در حال بارگذاری
تمام حقوق برای وب سايت آثار برتر محفوظ است. © 1387 - 1398
پياده سازی قالب توسط شرکت پرتونگار